Náš příběh

Naši rodinnou firmu Smolenka jsme založili 21.12.2012, příběh naší masti ze smrkové pryskyřice se však začal psát mnohem dříve, a to zřejmě již koncem 19. století. Bylo to v dobách, kdy bylo zcela běžné vyhledávat pomoc od všech nemocí a neduhů v přírodě, namísto v lékárnách. Náš příběh začíná u našeho pradědečka Aloise Vošty (na černobílé fotograii vlevo),  který se narodil v roce 1900 v malé chalupě v Balkově Lhotě, malé vesničce na jihu Čech. Od své maminky Kateřiny Voštové se naučil vařit mast ze smůly. Tato mast se stala v celém okolí velmi oblíbenou pro své hojivé účinky. Pradědeček předal recept a postup výroby své vnučce Květuši Klecandové roz. Voštové (maminka mého manžela Vojty), která nám nyní vypráví, jak vzpomíná na svého dědečka.  „Stále mám v živé paměti, kdy jsem jako malé dítě pozorovala mého dědu Aloise při vaření masti ze smůly. Pamatuji si na tajemnou atmosféru a vůni. Lidé z vesnice si k dědovi Lojzovi chodili pro smolnou mast jako pro vzácnost. V té době jim pomáhala téměř na vše, co měli na těle bolavého. Od rozbitého kolene, zanícených nehtů, bolavých zubů, prasklých pat, popraskaných rukou, záděr, omrzlin, řezných a jiných ran všeho druhu, akné až po bércové vředy a plísně na nohou. S úspěchem mast používali i na zvířata. Dokonale vyčistila a zahojila vše.“

Příznivé účinky naší masti jsou ověřeny několika generacemi místních lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Od časů pradědečka Aloise uplynulo mnoho času, avšak při výrobě masti ze smrkové pryskyřice využíváme stále stejné suroviny a postupy. Jsme moc rádi, že dnes můžeme našim zákazníkům nabídnout přírodní mast, která dokáže pomoci stejně tak, jak pomáhala dříve. Snažíme se dokázat, že síla přírody je mnohdy větší a šetrnější, než chemické přípravky z lékárny.

 Naší zázračnou mast ze smrkové pryskyřice, kterou dnes nabízíme našim zákazníkům, jsme nazvali Smolná mast a kromě ní jsme také začali vyrábět Smolný krém, produkt rovněž ze smrkové pryskyřice. Mast i krém vyrábíme ručně a používáme pouze přírodní suroviny.

 

Jsme velmi rádi za zprávy našich zákazníků, kteří nám píší, že na jejich problém naše produkty pomohly a jsme mnohdy velmi mile překvapeni, když pomůže i na problém, se kterým jsme neměli doposud zkušenost.

Jelikož věříme našim výrobkům, okouzlila nás síla čisté přírody, podporují nás pozitivní ohlasy a chceme se posunout dále, rozhodli jsme se pro rozšíření sortimentu výrobků ze smrkové pryskyřice. V současnosti můžeme nabídnout novinky Kúru na nehty, Smolenku ve spreji, Masážní olej, Mýdlo a Šumivou koupel. Další výrobky jsou prozatím v našich představách, ale určitě chceme výrobky se smrkovou pryskyřicí rozšiřovat. Doufám, že smrková pryskyřice získá opět své místo v podvědomí společnosti a že se budeme stále častěji vracet k přírodě. Jsme přesvědčeni, že dnes bude pomáhat stejně jako v minulosti.

 

 

Bára a Vojta Klecandovi

 

Alois.s.jehomaminkou_Kateřinou_uprostřed_BalkovaLhota_8

DSC_0114_web