Účinky smůly

Smůla, nebo také pryskyřice jehličnatých stromů, byla již od pradávna vyhledávanou surovinou se všestranným využitím, mimo jiné i v léčitelství. Používali ji například američtí Indiáni a obyvatelé Skandinávských zemí z ní vyráběli masti. Postupem času se však z podvědomí lidí pomalu, ale jistě začala vytrácet a dnes si na její „zázračné“ hojivé účinky vzpomene opravdu jen málokdo. Společnost je tak ve velké míře směrována k užívání standardizovaných chemických léčiv. Po celém světě však zůstává několik málo výrobců, kteří často v návaznosti na svou rodinnou tradici pokračují ve výrobě hojivých mastí z obsahem smůly.

Stejně tak je to i u nás, navazujeme na tradiční rodinnou recepturu a v České republice jsme jediní, kdo tyto produkty vyrábí se schválením Státního zdravotního ústavu.

Smrková pryskyřice:                                                

  • napomáhá a urychluje léčbu zánětů,                                                                
  • pomáhá při léčbě špatně se hojících a otevřených ran,
  • ničí mykózu nehtů a pomáhá při zarůstání nehtů,
  • zmírňuje nepříjemné projevy ekzémů a lupenky,
  • pečuje o suchou pleť,
  • zmírňuje opruzeniny a spáleniny.

 

PŘEČTĚTE SI ZKUŠENOSTI NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ

 

Smrková pryskyřice má antibakteriální a antimykotické účinky, které jsou potvrzeny výzkumem finských lékařů a vědců pod vedením Dr. Arno Sipponena. Zabývali se především účinkem přírodní léčby tradičně připravovaných mastí ze smrkové pryskyřice k ošetření otevřených a špatně se hojících ran a vředů. V porovnání s klasickou léčbou (hydrogely) těchto problémů došli k závěru, že léčba smrkovou pryskyřicí je účinnější. Další výzkumy taktéž potvrzují, že smrková pryskyřice zabraňuje růstu plísní a může tak být používána na léčbu plísňových infekcí (např. nehtů). Vědci se také domnívají, že aktivní složky pryskyřice také napomáhají regeneraci poškozených buněk a tkání, čímž podporují i samotnou léčbu. Dr. Arno Sipponen nabízí produkty s obsahem pryskyřice zákazníkům ve Finsku https://repolar.com/

  

IMG_1161_web

 

 

Odkazy: 

1. E. Eriksson, et al., Finnish Medical Journal, 1999, 54; 921–925 
2. A. Sipponen, Journal of Wound Care, 2007, 16; 72–74 
3. A. Sipponen, et al., British Journal of Dermatology, 2008, 158; 1055–1062 
4. J.L. Rios, et al., Journal of Ethnopharmacology, 2005, 51; 80–84

-----------------------------------

Toto jsou odpovědi na otázky, které nejčastěji dostáváme:

Pokud se také chcete na něco zeptat, napište nám.

• Kolik procent smůly obsahují výrobky Smolenka?

Smolná mast obsahuje 30 % smrkové pryskyřice a tím je zajištěn velmi vysoký účinek. Proto je vhodná i na větší kožní problémy. Smolný krém, s menším obsahem smrkové pryskyřice (16 %), obsahuje mimo jiné také bambucké máslo a mandlový olej a je tak vhodný na doléčení zánětových stavů a regeneraci pokožky.

• Jaký je rozdíl mezi mastí a krémem?

Mast používáme tam, kde je potřeba větší účinek a krém mažeme, pokud něco svědí a je potřeba pokožku zklidnit a promastit.

Ve Smolné masti je pryskyřice více (30 %) je tudíž silnější a velmi vhodná pro zákazníky, kterým se obtížně hojí rány a poranění všeho druhu. Mast je víceúčelová a rádi ji nabízíme zákazníkům, jako přírodní produkt do domácí přírodní lékárničky, aby byla vždy po ruce. Mast pomáhá například na problematickou pokožku se sklonem k akné, záněty dásní, dlouhodobé bolesti svalů a kloubů, popáleniny, opary, zastydlou dlouhotrvající rýmu, záděry a odřeniny. Velmi účinně zabírá na nepříjemné záněty způsobené zarůstáním nehtu. Jelikož je smrková pryskyřice také antimykotická, tedy zabraňuje růstu hub a plísní, je naše mast velice efektivní v boji proti plísňovým infekcím např. nehtů a chodidel.

Smolný krém, s menším obsahem smrkové pryskyřice (16 %), obsahuje mimo jiné také bambucké máslo a mandlový olej a je tak vhodný na doléčení zánětových stavů a regeneraci pokožky. Zákazníci si krém velmi chválí na pokožku se sklonem k atopickému ekzému a lupence. Dále je výborný na suchou pokožku a popraskané paty.

• Jak to, že je Smolenka přírodní?

Smrková pryskyřice je silný přírodní konzervant, díky tomu už není třeba přidávat do masti chemické konzervační látky.

• Jsou účinky smůly nějak vědecky potvrzené?

Ano, účinky smůly byly potvrzeny výzkumem finských lékařů a vědců.

• Kdy Smolenka vznikla?

Bylo to v roce 2012, ve chvíli, kdy jsem byla na mateřské s dcerou a k původní práci účetní mě to moc nelákalo. Řekli jsme si, že zkusíme léčivou sílu pryskyřice nabídnout lidem.

• Jak se smůla sbírá?

Je to šetrná, mravenčí a zdlouhavá práce, kterou u nás dělá můj tchán Václav. Ví, jak na to, odlupuje ronící smůlu šetrně ke stromům. Má na to potřebné vybavení a také kopu trpělivosti.

• Jak se smůla zpracovává?

Smůlu musíme důkladně vyčistit, třeba i ve třech až pěti vodách. Surová smůla je plná kůry, takže následuje pomalé zahřívání a přepouštění a pak čištění přes plátýnka.

• Proč je pryskyřice tak účinná?

Chrání stromy proti bakteriím a škůdcům při povrchovém poranění kůry a dřeva. Stejně tak chrání i naši pokožku při poranění, je protizánětlivá, hojivá, má antibakteriální a antimykotický účinek. Působí rychle a efektivně. 

• O co je největší zájem? 

Nejprodávanějším produktem je naše mast. Má příběh. Zákazníci ji oceňují jednak pro přírodní složení, skvělý účinek, ale také pro široké využití. Jednou mastičkou lze vyřešit, oděrky, odřeniny, prasklé paty, zánětlivé problémy, akné, afty, opary, mykózy nehtů... Naši mast parádně dohání také náš Smolný krém, který zákazníci vyhledávají při problémech pokožky se sklony k ekzémům.  Chválu slyšíme i na naši kúru na nehty (vyloženě určená na nehtovou mykózu), mýdlo (antibakteriální účinek na pokožku nebo i intimní hygienu). Ale i naše nejnovější produkty jsou oblíbené. Například deodoranty, které chválí aktivní sportovci. Balzám na rty předchází oparům a vyřeší prasklé koutky. Novinkou je i Smolná mast s kostivalem, která uleví bolavým kloubů a svalům.

• Připravujete nové produkty?

Právě pracuji na schválení tuhého vosku na ruce, smrkového oleje na pleť, květové vody, tinktury na bradavice nebo smolenkového obkladu. Ovšem každé zavádění nových výrobků je hodně zdlouhavé. Musí projít složitou legislativou, následuje grafické zpracování etiket nebo výběr vhodných obalů. Logika přípravy nových výrobků spočívá v jednoduchém, přírodním a účinném složení, tím se řídíme.