Náš příběh

Jak se z „voštovky“ stala Smolenka

Smolenka je rodinná firma, která zná sílu stromů a chce ji předat i vám. Sílu ukrytou ve smrkové pryskyřici, která hraje hlavní roli v našich léčivých kosmetických produktech.

Vše začalo u našeho pradědy Aloise. V době, kdy bylo běžné hledat pomoc od nemocí a neduhů v přírodě, a ne v lékárnách. V malé vesničce na jihu Čech vyráběl Alois Vošta mast ze smůly, kterou sbíral v okolních lesích a které nikdo v okolí neřekl jinak než „voštovka“.

Stále mám v živé paměti, kdy jsem jako malé dítě pozorovala mého dědu Aloise při vaření masti ze smůly. Pamatuji si na tajemnou atmosféru a vůni. Lidé z vesnice si k dědovi Lojzovi chodili pro smolnou mast jako pro vzácnost. V té době jim pomáhala téměř na vše, co měli na těle bolavého. Od rozbitého kolene, zanícených nehtů, bolavých zubů, prasklých pat, popraskaných rukou, záděr, omrzlin, řezných a jiných ran všeho druhu, akné až po bércové vředy a plísně na nohou. S úspěchem mast používali i na zvířata. Dokonale vyčistila a zahojila vše,“ vzpomíná na svého dědečka Květuše Klecandová.

Květa má syna Vojtu a Vojta si vzal za manželku Báru a v roce 2012 jsme takto společně dědův recept oživili. Používáme stále stejný postup i suroviny. Smůla je sama o sobě skvělým konzervantem, takže v našich výrobcích nenaleznete žádnou chemii ani konzervanty. Vše je čistě přírodní s jednoduchým složením.

Smůlu sbíráme ručně v okolních lesích, přidáváme kvalitní přepuštěné máslo a včelí vosk. Vyrábíme hojivé zázraky a dávkujeme je do malých kelímků. Představte si, jak vám takový malý kelímek zavoní smrkovou vůní lesa pokaždé, když ho otevřete.

Proč je pryskyřice tak účinná? Chrání stromy proti bakteriím a škůdcům při povrchovém poranění kůry a dřeva. Stejně tak chrání i naši pokožku při poranění, je protizánětlivá, hojivá, má antibakteriální a antimykotický účinek. Působí rychle a efektivně. Namazat na pokožku si ji můžete v podobě smolné masti. Naši zákazníci si ji oblíbili nejen pro své účinky, ale také pro široké využití na různé problémy.

Postupem času jsme řadu výrobků s pryskyřicí rozšířili.

Doufáme, že s námi uvěříte síle stromů a necháte se hýčkat lesem.

Vždyť i smůla může přinést štěstí!

Bára a Vojta Klecandovi

 

DSC_0114_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Prohlédněte si fotogalerii